Valentinist, Vasteldes ja Lutsust

Lugeda Erik Satie „Gnossienne no 1“ saatel (võimalusel kitarriversioon)

Sõbrapäevaeelsel nädalal kippus meel mustaks minema. Tervis mängis mulle põnevaid vingerpusse ja siis liitus ka vaim mingisuguse otsatu nukrameelsusega iga kord, kui kusagil mõnd järjekordset punast südant näha oli. Lihtne on olla õnnelik sellel üle, et oled vaba ja vallaline näiteks siis, kui otsustad südaöösel teha suuremat sorti korteri ümbersisustamise ning mitte keegi ei saa selles osas isegi mitte kulmu kergitada. Lihtne on ka siis, kui kuuled tuttavate paaride nääklustest või otsustad viimasel hetkel, et sa ei tulegi ööseks koju vaid teed hoopis sõbrannadega pidžaamapeo (jah, uskumatu, aga tõsi: minu elu kõige paremad pidžaamapeod on kõik jäänud viimase paari aasta sisse, kusjuures enamasti on need täiesti spontaansed). Pole kedagi, kellele peaks vastust andma, oled iseenda peremees jne. Ja peaaegu igal muul ajal aastast ongi see kõik eelnev täiesti tõsi ning lahe kah. Aga sõbrapäeva paiku on õhus reklaamide tõttu niipalju kleepuvmagusat armastust, et hingatagi ei saa, mingisugusest iseseisvuse väärtustamisest rääkimata. Ikka tuleb selline igatsev tunne, et uhhhh, „mina üksi, kibe tõde“. Õhtul enne sõbrapäeva oli täpselt selline tunne, kuid õnneks kujunes päev ise hoopis vastupidiseks. Lõpuks ma polnudki üksi, aga ka sel ajal, kui olin, ei olnud kibedusest juttugi.

Hommikul oli mul mõnesid asjatoimetusi teise linna otsa ja et mul oligi sel päeval vaid üks veebiloeng, siis otsustasin päikselist ilma nautida ja natuke jalutada. Nii jõudsin ma lõpuks Raadi Maximasse ja otsustasin, et olen iseenda valentinipäeva kaaslane: kingin endale kimbu tulpe ja topsi oma lemmikut Ben & Jerry jäätist, mis on tavaliseks ostmiseks praeguste hindade juures lihtsalt mõeldamatult kallis. Jõudsin siis kassasse ja mõtlesin, et näe, kahju, et mul Maxima kaarti ei ole, muidu oleksid tulbid hulga soodsamad… Minu taga järjekorras oli keegi vana mees, aga et tema ostis mitu purki õlut, siis tekkis kohe tunne, et ei tea, temalt ma küll ei hakka midagi küsima. Jõudis siis minu kord maksta ja müüa küsis Aitäh- kaarti, mida mul muidugi polnud. Korraga ilmus minu ette välja sirutatud käes Aitäh- kaart. Pöörasin ja mulle naeratas vastu seesama meesterahvas, kelle osas olin mõttes olnud väga umbusklik. Naeratasin talle üllatunult vastu, tänasin ja saingi oma lilled hulga soodsamalt. Tema jäi maksma. Kui olin oma kauba kätte saanud, soovisin talle head sõbrapäeva. Vana mehe naeratus oli soe nagu päike, kui ta mulle lehvitades sama sooviga vastas. Koju kõndides kippus lausa kepsusamm jalgadesse. See võõras oli esimene inimene, kes mulle sel päeval sõnaliselt head soovis ja tema näost paistis nagu kehtinuks sama ka tema kohta. Minu tegi see pisike lahkuse žest igatahes terveks päevaks rõõmsaks. Nüüd ma tahtsin siia kirjutada midagi ilusat selle kohta, kuidas eelarvamused võivad teisi inimesi paigutada päris valesse valgusesse, aga ma ei saa seda mõtet kuidagi kirja, sest silmad valguvad üha vett täis. Nii et võtke siis hoopis ise hetk ja mõelge korraks sellele mõttele, mis on ju tegelikult siin ridade vahel olemas. Tegelikult inimesed tõesti on suuremas osas ilusad ja head.

Minu tulbid ja minu jäätis 🙂

Seda, kui ilusad ja head, nägin ma uuesti õhtu tööl olles ja sealt ära tulles. Juba teist aastat olin ma sõbrapäeval tööl ja ikka ringijuhendajana. Nii et juba teist korda sain ma osa enda juhendatavate väikeste inimeste ülevoolavatest sõbrapäevasoovidest. Väikeste lastega koos töötamine on vahel päris katsumuste rohke, aga see- eest ei leia kusagilt südamlikumaid inimesi ega vististi ka tööd, mis nii palju rõõmu tooks… Mul oleks muidugi kange kiusatus kogu see vahva kunstitund ja sealne sõbrapäevateemaline vestlus siinkohal ülesse täheldada, aga siis ei jõuaks ma mitte kunagi vastlapäevani. Seega kerime kaks tundi ajas edasi ja jõuame selleni, kui ma hakkasin ära minema.

Astun Minikooli välisuksest välja ja mida ma näen: hoovis seisab kallis Daisy, kes on üldse üks armsamaid inimesi siin ilma peal, süles paberisse pakitud lilled ja käeotsas kõlkumas kingikott. Seisab seal nagu mõni sõbrapäeva haldjas puna- roosas, kaunis nagu ilmutus ja näol särav naeratus. Kui see pole mitte kõige romantilisem tööle vastu tulemine, siis ma tõesti ei tea, mis on! Otsisime endale söögipoolist, sõitsime bussiga Daisy juurde ja veetsime ühe sõbraliku sõbrapäeva õhtu (ning öö ja kiire hommiku takkapihta). Suure osa sellest ajast olid meiega ka minu lemmikvend Meeri ja lemmikvenna lemmikkorterikaaslane Kadi, mis tegi kogu selle vahva õhtu veel eriti võrratuks! Sai jutustatud ja kaarte mängitud ning nagu Daisy juures ikka siis ka kaarte pandud, aga tegelikkuses ei loegi tagant järele see, mis sai tehtud, vaid see, et sai koos oldud. Et üldse on inimesed, kellega koos olla ja tunda, et ma olen mina ise, ilma filtriteta, ma olen piisav ja ma olen õnnelik!

Sõbrapäevale järgnevatel päevadel vedasime esmalt õdedega esivanemad kinno „Suvitajaid“ vaatama ja seejärel vedasid vanemad meid maale puid tegema, et ma korteris ära ei külmuks. Vist oli nii. Võib ka olla, et tegelikult ehitas issi Liisale sel nädalavahetusel riiulit ja naisperega käisime mulle peent kaheosalist prügikasti ostmas, sest mu varasem lahendus, pappkast, hakkas ära lagunema. Üks kahest. Mõlemad sündmused toimusid järjestikku nädalavahetustel, ei teagi täpselt, kumb enne oli 😊 Igatahes kui enne kiitsin sõpru, siis nüüd kiidan pere ja eriti oma tublisid vanemaid! Suureks saam- seda lauset kirjutades lendas üle minu pea koi. Juba kolmas paari päeva jooksul! Ei tea, kust nad tulevad, polegi nagu selliseid asju siin, mida nad tahaksid… Igatahes, koi on elav tõestus sellest, et pool aega ei ole mul küll õrna aimu, mida ma teen või tegema peaks (igaks juhuks põletan ära diivani taga seisva vana pappkasti – ehk nad tulevad sealt). Küll on hea, et ma ei pea kõike päris üksi välja mõtlema (sest muidu oleksid mul riiulid maalriteibi ja tahvlinätsuga seinas nagu dekoraatorile kohane).

Hõissa meil on vastlad!

Nädalavahetuse järel algas uus nädala ja sellega koos tuli vastlapäev. Tuli nii, et mul polnud mitte kõige vähematki vasteldamise tuju. Õppida oli palju, õues oli külm ja mul polnud isegi vastlakukli isu. Mõtlesin, et sel aastal lähen siis häbenen nurgas, et näe, ise õpin folki, aga kelgutama ei lähegi ja hernesuppi ei söö. Aga siis helistas Daisy ja kuidagi juhus nii, et vähem kui tunni pärast oli kahest huvipuuduses noorest saanud kolm kelgutamisaltis noort. Daisyl ei olnud kelku ja minul ei olnud suusapükse, aga sellest ei olnud hullu midagi. Pärast kiiret hernesuppi, lahkusin ma kodust kolme kihi tavaliste pükste ja meelekindlusega minna kasvõi Kassitoomele kelgutama. Mis sellest, et ma sinna surmalõksu muid küll vabatahtlikult ei roniks. Kohale jõudsime Kassitoomele üheksa paiku õhtul. Orus käis nii tihe liiklus, et meil ei jagunud kummalgi julgust ise õnne proovima minna. Seega võtsime suuna Kassitoome kõrval olevate tavaliste ja vähem rahvarohkete kelgumägede poole. Polnud needki päris ohutud, korra oleksin peaaegu männi otsa kihutanud, korra autoteele ja korra kelgutasin ma kogemata lumme mattunud trepist alla, kusjuures viimased paar astet ilma kelguta, kuid just need katsumused innustasidki meid Kassitoomel õnne proovima. Olgu, nüüd ma valetan küll nii, et suu suitseb. Kui meiega poleks liitunud eelmainitud kolmas kelgutaja, Daisy kursavend Ramses, oleks Kassitoome jäänudki vallutamata. Mina ja Daisy olime vähenenud liiklusest hoolimata ohust natuke liiga teadlikud, aga õnneks ei lasknud Ramses ennast sellest kõigutada ja nii saime me ümber veendud. Kolme peale kokku sai kõigilt olulisematelt oru külgedelt (ja ka oru kõrvalt laskuvat tänavat pidi) alla kelgutatud. Ise olin arvestanud, et ju me paar liugu teeme ja siis ajame natuke aega niisama juttu, võibolla istume kuskile maha, joome tassikese midagi sooja ja siis iga roju oma koju, tegelikkuses läks aga nii, et me tõesti kelgutasimegi nii umbes poolteist tundi jutti. Ja kogu selle aja oli tuju laes ning isegi külm ei hakanud.

Alles selleks ajaks, kui kodu juba paistis, sain aru, et parema käe sõrmed on kaotanud igasuguse tundlikkuse. Riided olid märjad, käed külmad ja korteri sisetemperatuur oli samuti vahepealse ajaga väheke langenud. Nii ei jäänud muud üle, kui üheteist ajal pliidi alla tuli teha ja kütma hakata. Alguses tundus küll, et oh jah, nüüd kütan siis poole ööni, aga kui olin rekordajaga pliidile tule alla saanud, oma märjad riided kuivama riputanud ning lõpuks sooja teega maha istusin, oli see kõik kokku lihtsalt võrratu. Taustal praksus tuli, hämaras toas hubises küünlaleek ja mina lõpetasin oma õhtut Daisy tehtud vastlakukliga. Hoolimata minu varasematest tunnetest, said õhtu lõpuks söödud nii hernesupp kui ka vastlakuklid, mis aga peamine: isegi kelgutamata ei jäänud mitte!

Veebruari tähtpäevadest kirjutades ei saa üle ega ümber ka vabariigi aastapäevast. Tavaliselt möödub see päev ikka nii, et sööd praadi ja vaatad presidendi kõnet, aga sel aastal otsustasime mu õekestega, et tähistaks teistmoodi. Esimest korda kogu nende eluaja jooksul, olime me tähtsal päeval kolmekesi, sest vanemad olid oodatud sõbra juubelile. Seega tundus ainult kohane, et kui päev juba nii ehk naa tuleb teistsugune kui tavaliselt, siis peaks seda ikka kohe kogu täiega teisiti tähistama. Nädalake varem plaane pidades sai otsustatud, et pühendame õhtu Eesti ajaloolistele kultuuritegelastele, keda siis rollimängu võtmes õhtu läbi kehastame. Teiste harimiseks sai kokku lepitud, et kõik teevad oma tegelase kohta ka ettekande ning valmistavad ette väikese eeskava. Sellised teemapeod on mind alati väga võlunud, kuid enamasti saab niisuguste sündmuste puhul takistuseks see, et inimesed ei viitsi kaasa mängida. Minu õdede puhul seda probleemi loomulikult ei ole. Esiteks oli suureks plussiks kindlasti nende vanus: 11 ja 13 on juba niipalju suured, et huvituda Eesti ajaloost, kuid veel piisavalt lapsed, et rollimängude peale ei kerki üht kulmu ka, selle asemel täitub tuba siira elevusega. Teiseks aga tahaksin ma südamest loota, et tänu meie kolme jagatud kujutlusvõimele ja mängulisusele, säilib Annikese ja Laura ind igasugu selliseid vahvaid asju teha ka siis, kui nad suuremaks saavad.

On midagi väga erilist selles, kui saapad ei kuiva mitte radika all, vaid ahju peal

Igatahes 24. veebruari õhtul kella kuue ajal sattusin ma pidulikule õhtusöögile koos härrade Oskar Lutsu ja Kristjan Jaak Petersoniga. Mina ise mängisin Lidya Koidulat. Ma pole oma elus väga paljudele pidulikkudele õhtusöökidele sattunud ja kindlasti pole ma varem käinud ühelgi sellisel õhtusöögil, kus kaks väga viisakat „härrat“ püüaksid püüdlikult viisaka tähelepanuga võistelda minu kui „ainukese“ preili tähelepanu eest. Kui Oskar Luts enne õhtusööki kapist klaasist morsikannu Coca- cola zerot valama hakkas väites, et ta tõi poest kihisevat ka, siis mõtlesin ma küll muiates, et vaevalt see meie rollimäng üle kümne minuti kestab, aga võta näpust. Kestis kohe terve õhtu. Hoolimata kõnealuseid teemasid puudutavast teadmiste nappusest, vestlesid härrad klassikalisest muusikast, ilmast ja kirjandusest. Vahepeal püüdis härra Peterson preili Lydiale külge ajada, mispeale härra Luts sapiselt märkis, et Peterson ei austa sugugi endast vanemaid inimesi. Minul oli lihtsalt väga lõbus. Seda enam, et kuigi kõik püüdsid pingsalt püsida omas rollis ja omas ajastus, polnud me eelnevalt kokku leppinud ei seda, kui vanad me praegusel hetkel oleme, ega ka seda, kas meie õhtusöök toimub 19. sajandi alguses, keskel või päris lõpus. Nii juhtus, et stiilipuhtusest polnud juttugi ja kokku tuli sellest üks lõbus puder ja kapsad, mille käigus muutusid pidevalt tegelaste vanused ja kõnepruuk. See aga muutiski õhtu meeldejäävamaks.

Ka õhtusöögile järgnev meelelahutuslik kava osutus üllatuslikult värvikaks, näiteks saime me Annikese Lutsu teemalisest esitlusest teada, mille poolest erines ja mille poolest sarnanes Oskar Luts lutsu kalaga (neil pidi fotodel silmist peegelduma sarnane pilk). Laura puudutas pikalt Petersoni „sohi tegemist“ sest kujutage pilti, ta ei käinudki kogu teed Riiast Tartusse jala, vahepeal võeti ta ka vankri peale! Ka eeskavad olid peenemast peenemad: mina ja Petersonist Laura lugesime ette mõned luuletused „enda“ loomingust, Annike aga esitas meile lõbusa uuema rahvalaulu. Pärast laulsime ka isamaalisi laulukesi, Koidula tantsis Lutsuga „Ukuaru valsi“ saatel valssi ja seejärel ühines nendega ka Peterson, et ühiselt „Kaera jaani“ saatel jalga keerutada. Ootamatult kujunes meie ettevõtmisest nii sisukas piduõhtu, et me unustasime isegi presidendi kõne vaatamata.

Niisugune oli siis see veebruar. Peaaegu igas nädalas midagi, mida tähistada, nii et aasta kõige lühem kuu möödus nagu linnutiivul. Loodetavasti jõuan ma märtsis natuke rohkem kirjutada, et saaksin ka natuke koolimuljeid kirja. Seniks aga nautigem seda lõputut talve ja ärgem lumesajus kaduma minge!

Lugemiseni!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s